Podstrona: Zawody Okręgowe Ogólnopolskich Olimpiad SEP 2023 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zawody Okręgowe Ogólnopolskich Olimpiad SEP 2023

2023-03-22 , red.  Marta Jagiełowicz
Uczestnicy Olimpiady EUROELEKTRA,

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się Zawody Okręgowe Ogólnopolskich Olimpiad Stowarzyszenia Elekryków Polskich obejmujące szeroko rozumianą elektrotechnikę i informatykę – EUROELEKTRA, ELEKTROMECHATRON oraz POLTELEINFO. Organizatorami i koordynatorami tego wydarzenia byli pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Informatyki – członkowie Zakładowego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Politechnice Rzeszowskiej.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA organizowana jest od 25 lat z inicjatywy Zespołu Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy. Od początku w realizację tego projektu czynnie włącza się Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które obecnie jest głównym organizatorem olimpiady. W naszym regionie zawody organizowane są w ścisłej współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich, głównie tych o profilu kształcenia obejmującym tematykę elektrotechniki i informatyki.

Formuła olimpiady

Ze względu na wzrastające zainteresowanie udziałem w zawodach, a tym samym na coraz większą liczbę uczestników dotychczasowa formuła olimpiady została zmodyfikowana. Od bieżącego roku zawody poszczególnych stopni będą się odbywać w wydzielonych grupach tematycznych i w trzech niezależnych terminach. Uczniowie o zainteresowaniach z zakresu elektrotechniki i energetyki uczestniczą w Olimpiadzie EUROELEKTRA, uczniowie ze szkół o profilu elektronicznym i mechatronicznym startują w Olimpiadzie ELEKTROMECHTRON, natomiast przyszli fachowcy z zakresu telekomunikacji i informatyki zmagają się w Olimpiadzie POLTELEINFO.

Zawody II etapu olimpiady EUROELEKTRA w naszym regionie odbyły się 6 marca, zawody II etapu Olimpiady ELEKTROMECHATRON – 7 marca, natomiast zawody II etapu Olimpiady POLTELEINFO – 10 marca. Wszystkie zmagania zorganizowano w pomieszczeniach Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Uczestnicy wydarzenia

W tegorocznej edycji poszczególnych olimpiad w naszym regionie udział wzięli: prodziekan ds. kształcenia dr inż. Mirosław Mazurek, który jednocześnie reprezentował Polskie Towarzystwo Informatyczne, prezes Zarządu Okręgowego SEP mgr inż. Zbigniew Styczeń, przewodniczący Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa mgr inż. Grzegorz Dubik, prezes Koła SEP przy Politechnice Rzeszowskiej dr inż. Robert Ziemba, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie mgr inż. Zbigniew Zagrodnik oraz przedstawiciel Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie mgr inż. Leszek Niedbała.

Zawody w nowej formule zorganizowała i przeprowadziła Komisja Okręgowa Olimpiady, w której składzie znaleźli się pracownicy WEiI: dr hab. inż. Mariusz Węglarski, dr inż. Anna Szlachta, prof. PRz, dr inż. Robert Ziemba, dr inż. Dariusz Klepcki, dr inż. Mirosław Mazurek oraz dr inż. Kazimierz Kamuda, przewodniczący komitetów organizacyjnych wszystkich olimpiad.

Więcej informacji o tegorocznej edycji olimpiad EUROELEKTRA, ELEKTROMECHATRON oraz POLTELEINFO można znaleźć na stronach wydarzenia.