Podstrona: Wizyta ambasadora Rumunii na Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wizyta ambasadora Rumunii na Politechnice Rzeszowskiej

2023-03-14 , red.  Edyta Ptaszek
Od lewej: prof. P. Koszelnik, P. Alexandru, C. Onisii, S. Porojan,

Ambasador Rumunii w Polsce H.E. Mr. Cosmin Onisii odbył wizytę kurtuazyjną na Politechnice Rzeszowskiej, która dotyczyła współpracy akademickiej między Polską a Rumunią. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali rektor prof. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. Grzegorz Ostasz, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Edyta Ptaszek, koordynator Erasmus incoming mgr Monika Stanisz.

Mobilność akademicka

Ambasadorowi towarzyszyli: Stefan Porojan, szef sekcji ekonomicznej w ambasadzie i Petrut Alexandru pierwszy sekretarz w ambasadzie. Rozmowy obejmowały sprawy związane z rozwinięciem już istniejącej mobilności akademickiej z uczelnią partnerską University of Oradea oraz zainicjowanie nowej współpracy z Transilvania University w mieście Brasov (Rumunia). Dyplomata, rekomendując uczelnię, zwracał uwagę na kierunki, które definiują obecnie aktywność uczelni: nowoczesność, dynamizm, aspiracje w zakresie innowacyjności, kreatywności i działań na rzecz społeczeństwa. Poruszono także tematy związane z wojną w Ukrainie i pomocą udzielaną uchodźcom.

Program wizyty koordynował Dział Współpracy Międzynarodowej. Podczas prezentacji przedstawiono potencjał i ofertę edukacyjną uczelni, możliwości rozwijania mobilności akademickiej i infrastrukturę uczelni. W programie delegacji uwzględniono zwiedzanie uczelni, wizytę w bibliotece, wizytę w Manufacturing Process Laboratory, gdzie goście zapoznali się z procesem dydaktycznym realizowanym w ramach zajęć laboratoryjnych nt. komputerowego wspomagania technologii, które dotyczą zagadnień rozwoju produktu, technologii i procesu wytwarzania wyrobów opartych na metodyce PBL (Project-Based Learning). Zajęcia odbywają się na studiach magisterskich. Wizyta na zajęciach połączona była z prezentacją Laboratorium Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji w Katedrze Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Cosmin Onisii jest zawodowym dyplomatą, a obowiązki ambasadora pełni od 28 września 2021 r. (data złożenia prezydentowi RP listów uwierzytelniających). Od listopada 2019 r. do czerwca 2021 r. był doradcą stanu ds. polityki zagranicznej przy premierze Rumunii, w latach 2013–2019 był zastępcą szefa Ambasady Rumunii w Londynie, wcześniej pracował jako dyrektor Departamentu Stanów Zjednoczonych i Kanady w MSZ Rumunii, a także przedstawiciel Rumunii w ONZ. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą (Uniwersytet w Bukareszcie, Wiedeńska Akademia Dyplomatyczna i Szwedzkie Kolegium Obrony Narodowej).