Podstrona: Seminarium naukowe. Metody przyrostowe w Industry 4.0 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Seminarium naukowe. Metody przyrostowe w Industry 4.0

2019-11-18 , red.  Andrzej Paszkiewicz
Fot. P. Wojewoda

15 listopada 2019 r. na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa odbyło się seminarium naukowe „Metody przyrostowe w Industry 4.0”. Temat ten wpisuje się w zagadnienia naukowe poruszane w projekcie „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej” w ramach zadania 1 pn. Rozwój technologii dla potrzeb przemysłu lotniczego z uwzględnieniem uwarunkowań koncepcji Przemysł 4.0.

W wydarzeniu wzięli udział: dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz, Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki oraz dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, Prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką.

W trakcie spotkania przedstawiono zarówno potrzeby sektora przemysłowego w zakresie prototypowania oraz wytwarzania komponentów przy wykorzystaniu metod przyrostowych, jak również potencjał Politechniki Rzeszowskiej, a w szczególności Katedry Konstrukcji Maszyn w zakresie dostępnych metod oraz narzędzi wykorzystywanych m.in. w wydruku 3D i skanowaniu 3D.

Inicjatorem oraz orędownikiem prowadzenia badań związanych z rozwojem metod przyrostowych w Politechnice Rzeszowskiej jest prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik.

Metody przyrostowe znajdują zastosowanie zarówno w procesach prototypowania, jak również wytwarzania produktów końcowych. Biorąc pod uwagę, coraz krótszy cykl życia produktów, a także duże zróżnicowanie potrzeb ilościowych i jakościowych producentów oraz klientów z różnych obszarów metody te gwarantują dużą skalowalność i elastyczność tej formy wytwarzania. Dzięki temu może być ona wykorzystywana zarówno do produkcji niewielkich serii komponentów, jak i dużych partii produktów. Dodatkowo, współczesne technologie wydruku 3D stanowią doskonałą platformę umożliwiającą bardzo szybkie urzeczywistnienie nowatorskich pomysłów i idei inżynierskich powstających w ramach startupów, czy też projektów studenckich. Należy jednak pamiętać o tym, że niezbędne jest ciągłe prowadzenie badań zarówno w zakresie rozwoju samych technologii przyrostowych, które będą spełniać oczekiwania wielu różnych obszarów przemysłu i gospodarki pod względem akceptowalnych parametrów technicznych. Niezwykle istotne jest również rozwijanie systemów wspierających procesy wytwarzania na przykład ze strony systemów informatycznych. Dlatego też w zakresie prowadzonych w Politechnice Rzeszowskiej badań naukowych w obszarze metod przyrostowych niezbędne jest uwzględnienie specjalistów z różnych dziedzin - powiedział prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

W trakcie seminarium zostały zaprezentowane również główne cele oraz obszary badań realizowane w ramach projektu „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”.

Realizacja w Politechnice Rzeszowskiej projektu w ramach programu MNiSW pn. Regionalne Inicjatywy Doskonałości stwarza duże możliwości w zakresie rozbudowy bazy laboratoryjnej, prowadzenia badań naukowych, opracowania nowych rozwiązań technicznych, a także wymiany doświadczeń zarówno wewnątrz środowiska akademickiego, jak i z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym. Biorąc pod uwagę współczesne wyzwania związane ze współpracą nauki z przemysłem podejmowanie m.in. takich inicjatyw jak dzisiejsze seminarium naukowe przyczynia się do lepszego zrozumienia zarówno potrzeb jak i możliwości obu stron. Dzięki temu, prowadzone na Uczelni badania przyczynią się do opracowania rozwiązań, których oczekuje przemysł. Jednocześnie badania będą realizowane w duchu nieograniczonej swobody badawczej, która może zagwarantować ich innowacyjność - tłumaczył dr inż. Andrzej Paszkiewicz, Kierownik Projektu.