Podstrona: Rzeszowski Salon Maturzystów za nami! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Rzeszowski Salon Maturzystów za nami!

2022-10-04 , red.  Marta Jagiełowicz, fot. Beata Motyka
16. Salon Maturzystów na Politechnice Rzeszowskiej

Jak dobrze zacząć przygotowania do matury, czego można się spodziewać po nadchodzącym egzaminie dojrzałości i jakie kierunki studiów oferują uczelnie? Tego wszystkiego przyszłoroczni maturzyści mogli dowiedzieć się podczas Rzeszowskiego Salonu Maturzystów 2022, którego gospodarzem była Politechnika Rzeszowska.

W murach naszej uczelni 29 i 30 września odbył się Salon Maturzystów organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjnej dla maturzystów. Dwudniowe wydarzenie mimo deszczowej pogody odwiedziły tłumy uczniów i nauczycieli z podkarpackich szkół średnich.

Inauguracja wydarzenia

Uroczystego otwarcia dokonali: gospodarz imprezy prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wiceprezydent miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa Aneta Dąbrowska, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow oraz przedstawiciele Departamentu Edukacji Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

„Ogromnie się cieszymy, że Salon Maturzystów Perspektyw wraca po dwóch latach w formule kontaktowej i że możemy gościć was na Politechnice Rzeszowskiej. To wydarzenie jest ważnym momentem przed podejmowaniem istotnych życiowych decyzji, bo egzamin maturalny, a później wybór uczelni będzie rzutował na całe wasze życie. Należy zatem do tych decyzji dobrze się przygotować i właśnie Salon Maturzystów jest miejscem, gdzie macie szansę poznać wymogi obowiązujące na egzaminie maturalnym i zapoznać się z ofertą uczelni, które uznały Rzeszów za miejsce ważne, by swoją ofertę zaprezentować” – mówił prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor PRz ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem. Prorektor podkreślił również, że Politechnika Rzeszowska to uczelnia nowoczesna, w której sprawy kształcenia są traktowane priorytetowo, a oferta kierunków jest stale uzupełniana o nowe, by proponować maturzystom różnorodne możliwości budowania ich przyszłej kariery zawodowej.

W budynku V eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie z dyrektorem Lechem Gawryłowem na czele prowadzili wykłady dla przyszłych maturzystów i ich nauczycieli. W budynku O rozlokowano liczne stoiska wielu polskich uczelni nie tylko z Rzeszowa, ale też m.in. z Lublina, Katowic, Krakowa, Kielc czy Wrocławia. Tutaj także można było uzyskać szczegółowe informacje na temat studiowania na poszczególnych uczelniach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych studentów, w ramach Rzeszowskiego Salonu Maturzystów Politechnika Rzeszowska zorganizowała także Dni Otwarte poszczególnych wydziałów.

Atrakcyjne stoisko przygotowane przez pracowników Biura Promocji Politechniki Rzeszowskiej przyciągało tłumy maturzystów. Pracownicy poszczególnych wydziałów odpowiadali na pytania młodzieży zainteresowanej studiowaniem na naszej uczelni, prezentowali ofertę edukacyjną możliwości rozwijania pasji młodych ludzi w kołach naukowych i agendach kulturalnych.

W tegorocznej edycji wydarzenia Politechnika Rzeszowska prezentowała się także podczas Salonu Maturzystów w Krakowie, Kielcach i Lublinie. W tych miastach nowoczesne i atrakcyjne stoisko naszej uczelni również wzbudzało zainteresowanie wielu maturzystów.

Patronat nad wydarzeniem

Patronat honorowy nad tegorocznym Salonem Maturzystów sprawują: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Arkadiusz Mężyk. W komitecie honorowym Rzeszowskiego Salonu Maturzystów 2022 znaleźli się: rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.