Podstrona: Rzeszowska edycja międzynarodowego hackathonu – zaproszenie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Rzeszowska edycja międzynarodowego hackathonu – zaproszenie

2022-09-26 , red.  Marta Jagiełowicz
Rzeszowska edycja międzynarodowego hackathonu – zaproszenie

NASA Space Apps Challenge to największy kosmiczny hackathon na świecie, w trakcie którego uczestnicy opracowują nowatorskie rozwiązania rzeczywistych wyzwań, wykorzystując dane satelitarne. Już po raz drugi z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie odbędzie się lokalna edycja tego wydarzenia, a jej gospodarzem będzie Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.

1 i 2 października hala sportowa Politechniki Rzeszowskiej zamieni się w centrum kosmicznych innowacji. Zespoły składające się z uczniów, nauczycieli, studentów i naukowców z Podkarpacia zmierzą się z wyzwaniami ogłoszonymi przez NASA. Uczestnicy zawalczą o nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez organizatora i partnerów, a najlepsze koncepcje zostaną poddane ocenie międzynarodowego jury.

Wydarzenie jest bezpłatne i każdy może w nim uczestniczyć. W hackathonie mogą wziąć udział zarówno zespoły, jak i pojedyncze osoby, które chcą spróbować swoich sił w międzynarodowym wydarzeniu. NASA opublikowała 23 wyzwania, z którymi uczestnicy będą mogli się zmierzyć. Dotyczą one m.in. zmian klimatu, ulepszania już istniejących aplikacji kosmicznych czy zaprojektowania systemu magazynowania energii zasilającego łazik. Rzeszowska edycja międzynarodowego wydarzenia wszechstronnie rozwinie potencjał uczniów i studentów z Podkarpacia jako młodych innowatorów, realizujących autorskie projekty i prototypy rozwiązań w obszarze lotnictwa i kosmonautyki.

Autorzy najwyżej ocenionych rozwiązań z podkarpackiej edycji otrzymają cenne nagrody finansowe, zaproszenia na wakacyjne staże i spotkania z inżynierami oraz menadżerami z firm lotniczych i kosmicznych z całego kraju. Trzy koncepcje projektowe wytypowane przez jury będą miały możliwość powalczyć o globalne nagrody główne fundowane przez centralę NASA.

Organizatorem globalnego hackathonu NASA na poziomie Podkarpacia w Rzeszowie jest Podkarpackie Centrum Innowacji.

Patronat honorowy

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in.: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Krystyna Wróblewska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Partnerzy wydarzenia

Partnerem strategicznym hackathonu jest Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, a partnerami wspierającymi Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej oraz Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Informacje na temat Subcarpathian NASA Space Apps Challenge oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://hackathon.pcinn.space/.