Podstrona: Nominacja profesorska dr. hab. inż. Lecha Lichołaia / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nominacja profesorska dr. hab. inż. Lecha Lichołaia

2020-11-02 , red.  Marta Jagiełowicz
kategoria: Nauka
Nominacja profesorska dr. hab. inż. Lecha Lichołaia

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 28 września 2020 r. nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr. hab. inż. Lechowi Lichołaiowi, kierownikowi Zakładu Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. dr hab. inż. Lech Lichołai jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej, specjalność budownictwo ogólne. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1992 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego w 2003 r. w dyscyplinie budownictwo. Obszary zainteresowań naukowych dotyczą głównie nowych rozwiązań materiałowych i technologicznych stosowanych w budownictwie, a także wykorzystania energii odnawialnych w budownictwie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na możliwość stosowania pasywnych systemów ogrzewania słonecznego w budynkach.

Jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji naukowych organizowanych przez Zakład Budownictwa Ogólnego. Konferencje dotyczą współczesnych naukowych zagadnień występujących w obszarach architektury, budownictwa, inżynierii środowiska oraz dyscyplin pokrewnych – rozwoju zrównoważonego, architektury – budownictwa – inżynierii i ochrony środowiska, innowacyjnych technologii energoefektywnych, źródeł energii, racjonalnego zużycia energii.

Był promotorem czterech prac doktorskich zakończonych nadaniem stopnia naukowego doktora nauk technicznych. Obecnie jest promotorem dwóch kolejnych realizowanych prac doktorskich. Prace te wpisują się w naukową tematykę dotyczącą energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, ze zwróceniem uwagi na wykorzystanie energii odnawialnych i ochronę środowiska, a także na recyklingowe stosowanie surowców odpadowych do powstawania nowych materiałów budowlanych.

Prof. dr hab. inż. Lech Lichołai jest członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Rzeszowie, organizującej zawody z tematyki budownictwa dla młodzieży średnich technicznych szkół budowlanych. Obecnie pełni rolę przewodniczącego Jury Komitetu Okręgowego Olimpiady w Rzeszowie. Od trzech lat jest także członkiem Komitetu Głównego i Rady Naukowej tej Olimpiady w Warszawie. Od 1 września 2020 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.