Podstrona: New Technology Day / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

New Technology Day

2019-04-17
New Technology Day

16 kwietnia w Centrum Studenckim Politechniki Rzeszowskiej w ramach Juwenaliowego Mixu Wydarzeń odbył się New Technology Day. To nowa propozycja adresowana do wszystkich miłośników nowych technologii, branży systemów bezzałogowych czy rozwiązań przyszłości.

Władze uczelni reprezentowali rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski oraz dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia, prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki i dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego oraz Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

- New Technology Day to szansa, by zobaczyć nowe technologie na uczelni, która powinna i chce je promować – mówił prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego uznał za budujące, że Juwenalia zaczynają się od zabawy powiązanej z nauką, techniką i przemysłem. - Podkarpacie to przemysł lotniczy, Dolina Lotnicza, czyli wszystko to, co wiąże się na świecie z nowymi technologiami, a bezzałogowe systemy są czymś, co może ciągnąć całą gospodarkę - dodał.

Uczestnicy New Technology Day mieli możliwość samodzielnego zbudowania i zaprogramowania drona, spróbowania swoich sił jako operator drona, pilot szybowca lub samolotu czy kierowca samochodu rajdowego i bolidu. Zainteresowani poznali programy wspierające innowacyjne produkty i usługi a także najważniejsze zasady obowiązujące podczas latania urządzeniami bezzałogowymi.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również prelekcji dotyczących m.in. dronów, łazików marsjańskich czy elektromobilności. Swoje osiągnięcia zaprezentowały również Koła Naukowe m.in. EUROAVIA Rzeszów - model samolotu bezzałogowego a PRz Racing Team - nowy bolid wyścigowy.

W Centrum Studenckim Politechniki Rzeszowskiej zorganizowano strefę wystawienniczą na której prezentowała się firma Fotoacc, Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych, Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, Związek Strzelecki „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego oraz firma Aeromentors.

Organizatorem wydarzenia był Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej, Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych oraz firma Fotoacc.