Podstrona: Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa

2023-09-07 , red.  Anna Worosz
Od lewej: prof. PRz A. Majka, prof. P. Koszelnik, prof. PRz P. Woś, dr inż. M. Jakubowski, dr inż. M. Kuźniar,

Politechniczna Sieć Obronności i Bezpieczeństwa, którą tworzą Politechnika Rzeszowska, Politechnika Lubelska i Politechnika Świętokrzyska, była organizatorem Konferencji „Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa”. Wydarzenie odbyło się w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Trzy polskie uczelnie współpracują na rzecz nowoczesnych technologii dla polskiej armii, realizując badania naukowe dla obronności i bezpieczeństwa Polski. Rektorzy połączyli potencjały naukowe politechnik, by wspólnie realizować prace badawczo-rozwojowe na rzecz unowocześnienia i uniezależnienia polskiego przemysłu obronnego.

Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa i obronności, a także modernizacji polskiej armii i przemysłu zbrojeniowego. Partnerem wydarzenia był IBM Polska. Wystąpienia były poświęcone nowym technologiom dla wojska i przemysłu obronnego. W dyskusji na temat możliwości współpracy nauki i przemysłu uczestniczyli rektorzy Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik oraz Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba, prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej oraz Piotr Beńke, dyrektor ds. technologii IBM Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie.

Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotra Koszelnika sektor obronny, chcąc się rozwijać, potrzebuje innowacyjnych pomysłów, nowoczesnych technik i wdrożeń oraz wykwalifikowanych specjalistów. „Taki rozwój w dużej mierze zależy od harmonijnej współpracy pomiędzy wojskiem, przemysłem a nauką, w tym uczelniami. Naszym celem jest wypracowanie własnych rozwiązań i własnych technologii zbrojeniowych, tak aby polski przemysł mógł wdrożyć produkcję dla polskiej armii. Tylko wtedy jesteśmy bezpieczni, gdy będziemy niezależni od zagranicznych dostawców” – podkreślił prof. P. Koszelnik.

„Posiadamy odpowiednie zaplecze laboratoryjne, świetnych specjalistów inżynierów z zakresu wysokich technologii. Łącząc siły, zwiększamy możliwości i potencjał wdrożeniowy w kontekście nowych rozwiązań dla wojska. Naszym celem jest włączenie się w szeroko rozumianą modernizację polskiej armii” – mówi rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

Łącząc potencjały trzech uczelni, jest szansa wypracować rozwiązania, które będą służyły polskiemu wojsku. Są już konkretne produkty, nad którymi pracują naukowcy,  np. silniki do wozów bojowych.

W wydarzeniu wzięli udział również naukowcy z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, dr hab. inż. Paweł Woś, prof. PRz, dr inż. Michał Kuźniar, dr inż. Mirosław Jakubowski.