Podstrona: Międzynarodowe seminarium „Current Issues” in Economics, Management and Engineering / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2021-08-06 , red.  Kinga Dębska, Adrian Kocur, Norbert Drążek, Andrzej Siuda
Międzynarodowe seminarium „Current Issues” in Economics, Management and Engineering.

2 czerwca br. odbyło się międzynarodowe seminarium „International Seminar „Current Issues” in Economics, Management and Engineering”. Z powodu pandemii zostało ono zorganizowane na platformie Microsoft Teams. W seminarium uczestniczyli studenci z Indii, Turcji, Brazylii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Polski. Celem wydarzenia było poszerzenie wiedzy uczestników, prezentacja wyników badań naukowych, wymiana doświadczeń oraz poglądów na forum międzynarodowym z zakresu ekonomii, zarządzania i szeroko rozumianych nauk inżynieryjnych.

Organizator wydarzenia

Międzynarodowe przedsięwzięcie naukowe zostało zorganizowane przez Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Rolę koordynatora do spraw organizacji pełnił Wydział Zarządzania we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Młodych Ekonomistów działającym przy Zakładzie Ekonomii tego wydziału. Opiekę organizacyjno-merytoryczną nad projektem sprawowała dr Marzena Hajduk-Stelmachowicz.

Uczestnicy

Wśród uczestników seminarium obecni byli przedstawiciele 23 zagranicznych i krajowych ośrodków akademickich: Adamas University (Indie), Universidade Federal de Juiz de Fora (Brazylia), Eskisehir Technical University (Turcja), Universidad de Oviedo (Hiszpania), Universidade da Beira Interior (Portugalia), Ca' Foscari University (Włochy), Università di Roma La Sapienza (Włochy), Poltava National Agriculture University (Ukraina), National University of Life and Environmental Sciences (Ukraina), Kyiv National Economic and Trade University (Ukraina), Politechnika Warszawska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Politechnika Rzeszowska.

W skład Rady Naukowej seminarium weszli przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych reprezentujący ośrodki naukowe w kraju i za granicą.

Prelegenci z Politechniki Rzeszowskiej

Wśród 29 prelegentów Politechnikę Rzeszowską i Studenckie Koło Naukowe Młodych Ekonomistów reprezentowało 10 osób: Kinga Dębska (WZ, finanse i rachunkowość) – Who pays for knowledge? About brain drain”, Norbert Drążek (WZ, zarządzanie) – CSR as part of modern management in case of insurance associations”, Michał Frankiewicz (WBMiL, lotnictwo i kosmonautyka) – Corporate social responsibility in the aviation industry”, Adrian Kocur (WZ, finanse i rachunkowość) – Unemployment problem during COVID-19 in the USA”, Agnieszka Puć (WZ, finanse i rachunkowość) – „The role of income tax in the state”, Natalia Siorek (WZ, finanse i rachunkowość) – The COVID-19 pandemic versus the labor market”, Andrzej Siuda (WEiI, automatyka i robotyka) – „Advantages and disadvantages of selected solutions using artificial intelligence”, Szymon Smaga (WZ, finanse i rachunkowość) – Tax avoidance in Poland”, Katarzyna Szpiech (WZ, finanse i rachunkowość) – „Make your life greener”, Weronika Świeca (WZ, finanse i rachunkowość) – An invisible barrier in women’s careers”. Wszystkie prezentacje były niezwykle interesujące i pobudzały do konstruktywnej dyskusji z przedstawicielami Rady Naukowej.

Nagrody dla studentów

W trakcie seminarium dokonano wyboru najlepszych prelekcji. Po sesji pierwszej wśród nagrodzonych znaleźli się reprezentujący Hiszpanię Diego Piriot Muñoz i Ana González Busta (Universidad de Oviedo) oraz z Politechniki Rzeszowskiej Natalia Siorek (Studenckie Koło Naukowe Młodych Ekonomistów). Po sesji drugiej największe uznanie zdobyła przedstawicielka Politechniki Warszawskiej Karina Rusinek oraz studenci reprezentujący Politechnikę Rzeszowską: Weronika Świeca (Studenckie Koła Naukowe Młodych Ekonomistów) i Karolina Rojek. Wyróżnieni zapadli w pamięć dzięki ciekawemu doborowi tematów, dobremu przygotowaniu merytorycznemu, a także umiejętnościom oratorskim i będącej na wysokim poziomie komunikacji niewerbalnej.