Kompleks obiektów kultury „Biblioteka Nowa”

W kwietniu został ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji kompleksu obiektów kultury pn. „Biblioteka Nowa” w Rzeszowie. Pracownicy Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury opracowali scenariusz użytkowo-przestrzenny dla planowanej inwestycji, który będzie stanowił podstawę dla przyszłych koncepcji w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej (SARP).
„Biblioteka Nowa” będzie największą w historii miasta Rzeszowa i Podkarpacia inwestycją poświęconą kulturze. Jej projekt zostanie wybrany w ramach konkursu, do którego zaproszeni zostali architekci nie tylko z kraju, lecz także ze świata. Planowany budżet nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie to 450 mln zł. Ma to być największy obiekt kulturalny w regionie, realizowany we współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego i władz miasta oraz dofinansowany z Unii Europejskiej.
Część biblioteczna i część eventowa
„Biblioteka Nowa” będzie się składać z części bibliotecznej oraz części eventowej. Według wizji dr inż. arch. Magdaleny Szpytmy i dr. inż. arch. Cezarego Szpytmy z Zakładu Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej część biblioteczna ma być „salonem miejskim”, który oprócz kontaktu z książką ma zachęcać mieszkańców do spotkań oraz oferować bogatą ofertę kulturalną i zajęcia kreatywne. W nowej bibliotece będzie można przykładowo zetknąć się ze sztuką współczesną, uczestniczyć w spotkaniach autorskich z twórcami, warsztatach z programowania, pograć na konsoli albo umówić się na spotkanie biznesowe. Nowe centrum kultury ma być także alternatywą do spędzania czasu wobec przestrzeni komercyjnych. Założenia te mają być zrealizowane w ramach zróżnicowanej struktury przestrzennej kompleksu, która powinna zachęcać użytkowników do eksplorowania przestrzeni bibliotecznej. Z kolei część eventowa ma służyć organizacji koncertów, festiwali i wydarzeń komercyjnych. Ma pomieścić do 2500 osób w głównej sali wielofunkcyjnej i minimum 500 w sali muzycznej o podwyższonym standardzie.
Jak podkreślił prezydent Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej poświęconej projektowi, „Biblioteka Nowa” to inwestycja stulecia naszego miasta. „Dziś czytelnictwo, kultura, jej promowanie musi przybierać nowe formy i taka będzie właśnie ta biblioteka. Chcemy, aby miała charakter innowacyjny w skali Polski, a nawet Europy. Wiele inwestycji służących innowacjom, edukacji, kulturze już na Podkarpaciu zrealizowaliśmy i mamy wysokie oczekiwania, które z pewnością będą wyzwaniem dla tych, którzy do konkursu przystąpią” – mówił podczas spotkania z mediami marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
W konferencji uczestniczyli również członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz zastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska. Obecni byli także dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Bożena Janda i dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma – architekci, którzy są autorami koncepcji programowej obiektu. „Architektura ma ogromną moc zmieniania społeczeństwa i sposobu, w jaki funkcjonujemy. I tak też będzie w tym przypadku. Ze względu na ogromną skalę projektu jesteśmy pewni, że będzie to najważniejszy obiekt kultury w regionie. Mam nadzieję, że koncepcja programowa przygotowana przez nas pozwoli na wybranie pracy, która będzie nowatorska, a nawet wizjonerska, jeśli chodzi o sposób oddziaływania na społeczeństwo. Biblioteki na świecie zmieniły się z miejsc przechowywania książek, w miejsca, w których się bywa i obcuje z innymi ludźmi. Przeanalizowaliśmy najważniejsze światowe projekty z ostatnich lat, które zmieniły otoczenie społeczne w Oslo, Kopenhadze czy Helsinkach. Ten obiekt ma być rodzajem salonu spotkań” – mówił podczas spotkania dr inż. arch. Cezary Szpytma.