Podstrona: Kobieca odsłona Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Kobieca odsłona Politechniki Rzeszowskiej

2023-03-08 , red.  Anna Worosz
Kobieca odsłona Politechniki Rzeszowskiej

Kobiety odnoszące światowe sukcesy w nauce nie należą już do rzadkości. Na podjęcie studiów na kierunkach technicznych decyduje się coraz więcej pań. I choć statystycznie nadal mniej kobiet niż mężczyzn decyduje się na prowadzenie działalności naukowej, zwłaszcza w naukach ścisłych, a na eksponowanych stanowiskach liczebnie przeważają mężczyźni, panie odgrywają znaczącą rolę w badaniach naukowych.

Od wielu lat kobiety przełamują stereotypy, zwłaszcza w naukach technicznych i ścisłych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnych technologii. Coraz częściej podejmują pracę na uczelniach technicznych, uzyskując stopnie naukowe i tytuły, piastując stanowiska rektorek i dziekanek. Nie inaczej jest na Politechnice Rzeszowskiej. We władzach uczelni stanowisko prorektora ds. kształcenia piastuje dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz. W strukturze uczelni funkcjonuje 7 wydziałów, którymi kierują dziekani i dziekanki, a wśród 20 prodziekanów jest 6 kobiet. Na szczególną uwagę zasługuje Wydział Chemiczny, którym od 2016 r. kieruje prof. dr hab. inż. Dorota Antos, a na stanowisku prodziekana przewagę mają kobiety. Przewodniczącą Rady Uczelni jest Beata Rapa.

Kobiety są inżynierkami, architektkami, pilotkami, informatyczkami, programistkami i znakomitymi naukowczyniami, dlatego ciągle rosnące zainteresowanie kobiet kierunkami technicznymi nikogo nie dziwi. Na każdym wydziale Politechniki Rzeszowskiej kształcą się kobiety. Studiują m.in. architekturę, budownictwo, elektrotechnikę, informatykę, automatykę i robotykę, lotnictwo i kosmonautykę (w tym „pilotaż”), mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, inżynierię w medycynie, inżynierię farmaceutyczną. W roku akademickim 2022/2023 na naszej uczelni studiuje 3189 kobiet na studiach niestacjonarnych , 1654 kobiety na studiach niestacjonarnych, 11 kobiet na studiach doktoranckich i 39 kobiet w Szkole Doktorskiej. Panie aktywnie działają w studenckich kołach naukowych i projektach naukowo-badawczych, m.in. lotniczych, technologicznych, motoryzacyjnych, chemicznych, informatycznych. Projektują aplikacje mobilne, biorą udział w zawodach łazików marsjańskich, mają swój wkład w konstruowaniu bolidu, samolotów udźwigowych i zaawansowanych robotów. Z sukcesami reprezentują uczelnię podczas akademickich mistrzostw w różnych dyscyplinach sportowych. Wśród naszych absolwentek jest m.in. słynna kapitan pilot Adelajda Szarzec-Tragarz, absolwentka pierwszego rocznika specjalizacji pilotażowej Politechniki Rzeszowskiej, pierwsza kobieta, która ukończyła tę specjalność na naszej uczelni i pierwsza kobieta w stopniu kapitana latająca na Dreamlinerach w Polskich Liniach Lotniczych LOT.

Znaczna część osiągnięć naukowych na Politechnice Rzeszowskiej jest zasługą kobiet, które prowadzą innowacyjne badania i są liderkami wielu zespołów naukowych. Obecnie na uczelni pracuje 6 pań z tytułem naukowym profesora, 48 – ze stopniem naukowym doktora habilitowanego, 153 – ze stopniem naukowym doktora i 95 kobiet ze stopniem magistra. Wiele z nich jest kierowniczkami katedr i zakładów oraz liderkami zespołów badawczych. Nasze naukowczynie opracowały m.in. metodę syntezy polimerów niemieszających się z wodą, wykorzystując do tego celu miniemulsję na bazie wina wytrawnego, program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, innowacyjne materiały polimerowe do zastosowań w technologiach szybkiego prototypowania, hybrydowe kompozyty polimerowe, skonstruowały urządzenie rehabilitacyjne z mikroprocesorowym sterowaniem z napędem pneumatycznym do ćwiczeń biernych kończyn dolnych, zajmują się projektowaniem i kształtowaniem konstrukcji żelbetowych ze szczególnym uwzględnieniem aspektów niezawodności. Jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić i pokazać wszystkich.

W gronie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi jest 412 kobiet, które przeważają w uczelnianej administracji i innych jednostkach organizacyjnych, kierując m.in. Biblioteką, Kwesturą, Centrum Języków Obcych, większością działów administracji centralnej oraz domami studenckimi. Kobiety na Politechnice Rzeszowskiej współtworzą naszą uczelnię studiując, prowadząc badania naukowe, konstruując, zarządzając.

Jak podkreśla rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik informacje te nie zostały przytoczone po to, aby wskazywać na wyjątkowość naszej uczelni w zakresie równości płci: „Szanowne Panie, wielu z nas uważa, że bycie dobrym pracownikiem lub pracownicą uczelni nie jest sprzężone z płcią. Wszelkie Wasze osiągnięcia wynikają z Waszych talentów i pracowitości, a także zdolności do współpracy z nami mężczyznami, także w zakresie wspierania i korygowania naszych, czasem niezgrabnych poczynań. Dzień Kobiet jest znakomitą okazją, aby wszystkim wyjątkowym Kobietom Politechniki Rzeszowskiej życzyć jak najwięcej wiosennego słońca, radości i spełnienia marzeń”.