Podstrona: Jesienna Szkoła Tribologiczna / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Jesienna Szkoła Tribologiczna

2023-09-15 , red.  Andrzej Dzierwa, Anna Worosz
Rozpoczęcie konferencji,

XLI Ogólnopolska Konferencja „Jesienna Szkoła Tribologiczna 2023”, której organizatorami byli: Polskie Towarzystwo Tribologiczne oraz Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, odbyła się 5-8 września br. w Łańcucie. W wydarzeniu wzięło udział blisko stu uczestników oraz zaproszeni goście.

Otwarcie konferencji

Konferencję otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, a historię Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa świętującego swoje 60-lecie przedstawił dziekan dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz. Wykład inaugurujący pt. „O przyszłości tribologii – przyczynek do dyskusji” wygłosił przewodniczący konferencji, prezes Polskiego Towarzystwa Tribologicznego prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Tematyka

Konferencja stanowi doskonałą platformę wymiany wiedzy z zakresu szeroko pojętej tribologii obejmującej m.in. problemy tarcia i zużycia w praktyce przemysłowej, biotribologię, diagnostykę i eksploatację węzłów tarcia czy sztuczną inteligencję w tribologii.

W ramach obrad odbyły się sesje plenarne, podczas których poruszano następujące zagadnienia: analiza procesów tribologicznych, metody projektowania węzłów tribologicznych, modelowanie systemów tribologicznych, środki smarne i procesy smarowania, metodyka badań tribologicznych, diagnostyka i eksploatacja węzłów tarcia, tribologia w nano- i mikroskali, tribologia i mechanika kontaktu, inżynieria powierzchni w tribologii, biotribologia, problemy tarcia i zużycia w praktyce przemysłowej, zużycie – destrukcja materiałów, tribologia w kosmosie, sztuczna inteligencja w tribologii.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie konferencji.

Oprócz owocnych czterodniowych obrad uczestnicy Konferencji mieli również możliwość zwiedzenia Zamku w Łańcucie oraz poznania uroków samego miasta.